najczęstsze pytania

Fotowoltaika to dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną, czyli inaczej wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego.

Światło słoneczne padając na moduły fotowoltaiczne wytwarza energię. Następnie energia zostaje przetransportowana do falownika, który jest odpowiedzialny za zamianę prądu stałego w zmienny.

Nadwyżka energii przechodzi na następny rok, a więc przykładowo jeśli w roku 2022 mieliśmy nadmiar energii, to możemy ją wykorzystać do końca 2023 roku. 

  • Program “Czyste powietrze”

Dotacja pokrywa do 50% kosztów i wynosi maksymalnie 5 000 zł. Dopuszczalna moc instalacji to od 2 do 20 kW. Niezbędna jest jednak dodatkowa inwestycja – wymiana starego źródła ciepła na nowe źródło dofinansowane w ramach programu. Dotacji nie dostaną więc osoby, które nie wymieniają pieca. Czytaj więcej…

 

  • Ulga termomodernizacyjna

Ulga polega na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku (przychodów – w przypadku podatku zryczałtowanego) wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Ulga podatkowa może łączyć się z dotacją z Programu Czyste Powietrze. Z ulgi termomodernizacyjnej nie można korzystać w przypadku budynku będącego w budowie. Czytaj więcej…

© Copyright by EDS Elektrotechnika

Tel. +48 692 841 420